Yeşil Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Yeşil yapraklı sebzeleri buzdolabında uzun süre saklamak zordur. Birkaç gün içinde sararıp bozulurlar. Ancak doğru saklama koşullarında süre 10 günden 6 aya kadar uzatılabilir.

KURUTMA KAPLARINDAN YARARLANIN: Maydanoz, yeşil soğan, dereotu, roka, kıvırcık, marul gibi yeşilliklerinizi aldıktan sonra hemen birkaç su yıkayın. Son suyuna sirke koyup süzdükten sonra salata kurutucusuna koyun, kapağını çevirerek iyice kurumalarını sağlayın. Yeşillikleri bu şekilde ister ayrı ayrı kaplarda, ister bir arada salata yapmak üzere bekletebilirsiniz. Böylece her öğünde salata yıkama zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Salata kurutucuları: 9-45 TL arasında büyük market ve ev ürünleri mağazalarında bulabilirsiniz.
Maksimum tazelik koruma süresi: 10 gün.

DERİN DONDURUCUYA KOYUN: Maydanoz, dereotu gibi her daim elinizin altında bulunması gereken yeşillikleri taptaze tüketebilmenin en zahmetsiz yolu, derin dondurucuyu kullanmaktan geçiyor. Fazla aldığınız yeşillikleri yıkadıktan sonra iyice kurulayın ve mutfak makasıyla kestikten sonra küçük buzdolabı poşetlerine yerleştirin.
Ispanak, pazı, lahana gibi sebzeleri de aynı şekilde yıkayıp, salata kurutucusunda kuruttuktan sonra daha büyük buzdolabı poşetlerine yerleştirebilir, bu şekilde derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Daha kısa sürede tüketecekseniz buzdolabının alt tarafında, salata kurutucusunda saklayabilirsiniz.
Buzdolabı poşetleri: 2-3 TL’ye marketlerde bulunabilir.
Maksimum tazeliğini koruma süresi: 3-4 ay.

PİŞİRİP SAKLAYIN: Derin donduruculara sadece çiğ sebze koymak zorunda değilsiniz. Birçok yemeği pişirip de saklayabilirsiniz. Fazla pişirdiğiniz ıspanak, pazı, lahana gibi sebzelerin bir kısmını tencere veya saklama kabında başka hiçbir işlem yapmadan saklayabilirsiniz.
Maksimum tazeliğini koruma süresi: 2 ay

Not: Herhangi bir işlem yapmadan buzdolabında sakladığınız yeşillikleri canlandırmak için ise şunu deneyebilirsiniz: Buzlu suya yarım limon sıkın. Yeşil sebzeleri bu suda 10 dakika kadar bekletin. Eski tazeliklerine kavuştuklarını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir