Ayva tatlısı tarifi

Ayva tatlısı kışın en sağlıklı ve hafif tatlıları arasında yer alıyor. Mevsiminde yetişen ayvalardan ayva tatlısı yaptığınızda bir daha hep ayva tatlısı yapmak isteyeceksiniz. Hafif ve çok fazla kalorisi olmayan bir tatlıya ihtiyacınız varsa ayva tatlısı tarifimize göz atabilirsiniz.

Yazan Gurme

Ayranlı çorba tarifi

Çorba daha çok kış yemeği gibi görünse de soğuk yapacağınız çorbalar bu tabuyu yıkıyor. Onlardan bir tanesi de içinizi ferahlatacak “ayran çorbası”.

Yazan Gurme

Sakalaçarpan Çorbası

Sakala Çarpan Çorbası Tarifi

Farklı lezzetler arayanlar için tavsiye edebileceğim bir çorba, hem lezzetli hem şifalı... afiyet olsun

Yazan Gurme

Fırında palamut tarifi

Palamudun kızartmasından ziyade başka çeşitlerini denemek isteyenler için en uygun en lezzetli en güzel tarif fırında palamut. Fırında palamut nasıl yapılır?

Yazan Gurme

Aşure Tarifi, Aşure Nasıl Yapılır

Aşure tarifini vermeden önce hatırlatmamız gereken bir nokta var. Aşure yapımına başlamak için bir gece önce bazı malzemeleri suya koymanız gerekmektedir. Bu nedenle aşure aynı gün yapılabilen bir tatlı değildir. Aşağıda vereceğimiz aşure yapımında hangi malzemeleri suda bekletmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Yazan Gurme

Kaburga dolması tarifi

Hazır Kurban bayramından kalan etler dolabımızda beklerken, güzel bir kaburga dolması tarifi ile sevdiklerimize ziyafet çekebiliriz. En basit anlatımıyla kaburga dolması tarifi, hadi başlayalım.

Yazan Gurme

çorba tarifi

Turna yemişli çorba tarifi

Taze, kurutulmuş, şurup ya da meyve suyu olarak dondurulmuş olan çeşitleri ile cranberry (turna yemişi) her öğüne bir meyve tadı katıyor. Sadece heyecan uyandıran tadıyla değil, yüksek C vitamini ve lif içeriğiyle de diğer meyveler arasında gizli yıldız olmayı başarıyor.

Yazan Gurme

Kuzu tandır tarifi

Fırında kuzu tandır tarifi

Osmanlı'nın en güzel yemeklerinden biri olan kuzu tandırı artık evinizde fırında da pişirebilirsiniz!

Yazan Gurme

Ayran çorbası tarifi

Ayran çorbası tarifi

Demirhindi şerbeti, ramazan ayında sofralarınızdan eksik edemeyeceğiniz geleneksel bir Osmanlı şerbeti. Oruç tutmanızı kolaylaştırmakla beraber demirhindi şerbeti, sofralarınıza da renk katacak

Yazan Gurme

Demirhindi şerbeti

Demirhindi şerbeti tarifi

Orijinali 40 farklı baharatla hazırlanan bu şerbet, artık eskisi kadar çeşitli olmasa da faydalı olma özelliğini koruyor. Besleyici olması ve susuzluğu gidermesi sayesinde iftar ve sahur sofralarında bolca rağbet görmekte.

Yazan Gurme